Rozpoczęcie 2024 2025Tego jeszcze nie było: latające drony, robot przynoszący kwiaty i tajni agenci z wiadomościami z przyszłości. A wszystko w blasku kolorowych reflektorów. Wyjątkowa akademia na wyjątkową okazję, jaką była Powiatowa Inauguracja roku szkolnego 2024/2025 i rozpoczęcie Jubileuszu 125-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII i na szkolnym Facebooku

13 868 absolwentów
Nie ma drugiej takiej szkoły w powiecie olkuskim, która mogłaby się poszczycić tak długą tradycją i bogatą historią. I dlatego, jak podkreśliła Pani Dyrektor Aldona Nowicka, nie byłoby Olkusza bez „Mechanika”. „40 lat minęło jak jeden dzień…” – śpiewała prowadząca akademię. Czy rzeczywiście tak szybko? Co powiedziałoby na to 21 dyrektorów, setki nauczycieli i tysiące absolwentów? Na pewno te 125 lat to czas niezwykle bogaty. Uczniowie i zaproszeni goście mogli naocznie przekonać się, jak inaczej wyglądała nauka sto lat temu. Za sprawą współczesnej techniki udało się „ożywić” stare, czarno-białe fotografie pokazujące np. warsztat stolarski, ówczesną kuźnię, dawne maszyny. Postacie sprzed lat poruszały się, iskry wytryskiwały spod spawarki, słychać było uderzenia młota, dźwięk hebli czy szuranie krzeseł.
Tu bije serce tej części miasta
W jednym miejscu i czasie zgromadziło się wielu ludzi pełniących bardzo różne funkcje: Pan Starosta Bogumił Sobczyk jako współorganizator uroczystości, Panie Posłanki: Dorota Marek i Agnieszka Ścigaj, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Lidia Gądek, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jacek Osuch, Wicestarosta Pan Rafał Czeladzki, Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Joanna Szatan-Kenderow, przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium - starszy wizytator Andrzej Janczy, przedstawiciele Związków Zawodowych, wojska, Sanepidu, Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, proboszcz tutejszej parafii, dyrektorzy jednostek kulturalnych i społecznych powiatu olkuskiego, przedstawiciele Rady Rodziców i oczywiście uczniowie. A wszystkich połączyła chęć wspólnego świętowania wyjątkowego jubileuszu najstarszej w powiecie olkuskim szkoły. W ciągu godziny zabrało głos wiele osób, które przywoływało podobne obrazy związane z tą szkołą – najważniejszy jest człowiek, dziedzictwo i innowacja oraz metafora drzewa, które 125 lat temu zapuszczało korzenie, by po tylu latach tak bardzo się rozwinąć. Ale na słowach się nie skończyło. Podkreśleniem rangi miejsca i wyjątkowej uroczystości było wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego wszystkim nauczycielom powiatu, którzy w ostatnich tygodniach przystąpili do egzaminu.
„Znać i szanować przeszłość, ale patrzyć w przyszłość”
Te słowa Pani Dyrektor bardzo dobrze oddają ducha szkoły i tłumaczą to, dlaczego to miejsce wciąż się rozwija – powstają nowe pracownie (najnowsza – robotyki), nowe kierunki (np. weterynaria) i nowe projekty. O tych ostatnich Pani Dyrektor mówiła szczególnie na akademii o godzinie 9:00, skierowanej do uczniów klas pierwszych. Nakreśliła przed nimi, jakie zagraniczne wyjazdy na nich czekają i o jakie kraje planowane jest rozszerzenie projektów. Wręczyła również certyfikaty starszym uczniom, którzy w wakacje uczestniczyli w zagranicznych praktykach zawodowych w Portugalii w ramach AKCJI 1: Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowego, będącej częścią programu Erasmus+. I w ten sposób drzewo wciąż się rozrasta, uczniowie zdobywają kompetencje oraz doświadczenie zawodowe już nie tylko w kraju, ale i za granicą.