Narodowe CzytaniePosąg człowieka na posągu świata…. czyli Narodowe Czytanie dramatu „Kordian”. Narodowe Czytanie to wydarzenie, które nie jest obojętne uczniom. Propagując ideę czytelnictwa spotkali się oni w szkolnej bibliotece, jak i w salach lekcyjnych, by wspólnie poznawać najważniejsze fragmenty dramatu romantycznego „Kordian” napisanego przez wybitnego twórcę Juliusza Słowackiego.

Pod czujnym okiem nauczycieli uczących języka polskiego i nauczyciela bibliotekarza czytali to niezwykłe dzieło - klasykę polskiej literatury. Emigracja młodego patrioty, poświęcenie dla ojczyzny, niezgoda na zło, konfrontacja marzeń z rzeczywistością stanowią uniwersalne tematy również w czasach obecnych. Prezydent RP Andrzej Duda z okazji Narodowego Czytania 2024 w okolicznościowym liście napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana” (…) Wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”. Narodowemu Czytaniu towarzyszył podniosły nastrój. Uczniowie nie tylko czytali fragmenty dramatu, lecz również dyskutowali o jego problematyce i wysnuwali konkluzje wynikające z poznanej treści lektury. Czytanie książek rozwija umiejętności poznawcze i analityczne, wyzwala kreatywność, poszerza zasób słownictwa, wspomaga zdrowie psychiczne i redukuje stres, dlatego udział w wydarzeniach literackich i czytelniczych stanowi ważny aspekt rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego młodzieży w naszej szkole.