Klasy pierwsze z historią 1

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu kultywuje swoją historię i tradycję. Od kilku lat uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach w szkolnej Izbie Pamięci, przygotowując się m. in. do uroczystego ślubowania przy olkuskim Kopcu Kościuszki, które ma swoje źródło w historii Szkoły. W Jubileuszowym roku obchodów 125-lecia Szkoły, który obecnie obchodzimy, uroczystość ślubowania pierwszoklasistów będzie miała wymiar szczególny.

W 1917 r. z inicjatywy pierwszego Dyrektora Szkoły – Stanisława Baca, uczniowie ówczesnej Szkoły Rzemieślniczej, usypali zrównany przez rosyjskiego zaborcę Kopiec Kościuszki dla uczczenia 100. Rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji. Po raz pierwszy kopiec został usypany przez społeczność Olkusza w 1861 r. w 44. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W czasie powstania styczniowego kopiec został zniszczony. Podczas odsłonięcia kopca dokonanego przez Dyrektora Baca, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, które brzmiało: „Dziś My synowie i wnuki Tych, co zginęli w katordze Sybiru – wznosimy na nowo pamiątkę zadeptaną przez najeźdźców. (…) Ślubujemy Polsce ofiarną służbę”.
Nawiązanie do historycznego ślubowania z 1917 r. nastąpiło po raz pierwszy w dniu 10.11.2019 r., kiedy Szkoła realizowała projekt „Pamiętając o przeszłości patrzymy w przyszłość - 120 - lecie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu w 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości” – Dzień Otwarty. Miał wówczas miejsce uroczysty, wieczorny przemarsz „z pochodniami” i śpiewem pieśni patriotycznych pod Kopiec Kościuszki, gdzie odbyła się rekonstrukcja historyczna i ślubowanie uczniów klas pierwszych.
We wrześniu 2024 r. klasy pierwsze wraz ze swoimi wychowawcami zwiedziły szkolną Izbę Pamięci i zapoznały się z prezentacją poświęconą historii ZS Nr 1 w Olkuszu: w dniu 4 września 2024 – klasa 1A wraz z wychowawczynią panią Anetą Todor, 18 września – klasa IBS wraz z wychowawczynią panią Weroniką Mstowską; 19 września – klasa 1C wraz z wychowawczynią panią Pauliną Gamrat; 20 września – klasa 1B wraz z wychowawczynią panią Edytą Dołęgą.

Klasy pierwsze z historią 2  Klasy pierwsze z historią 3

Prezentację przygotowała i oprowadziła po Izbie Pamięci pani Iwona Rams.